کناف چیست؟

کناف در واقع نام خانوادگی و موسسه ای با فعالیتهای بین المللی با ویژه گی های ممتاز می باشد و بیش از ۶۰ سال است که در صنایع ساختمانی به عنوان یکی از پیشرو ترین شرکتهای بین المللی است و همیشه در برخورد با موانع و مشکلات و گذر موفقیت آمیز از آنها قابلیت خود را نشان داده است.این شرکت توسط برادران کناف،کارل و آنفوس کناف در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد.در حال حاضر شرکت کناف با در اختیار داشتن بیش از ۱۵۰ واحد تولیدی و ۱۸۰۰۰ فعال در ۳۷ کشور جهان یکی از بزرگترین شرکتهای بین المللی در صنایع ساختمان می باشد.

زلزله های بزرگ و ویرانگرهر از چند گاهی بخشی ار کره زمین را به لرزه در آورده و موجب تلفات وخصارات جانی و مالی فراوان میگردد.تنها طی یک قرن اخیر حدود ۱۰۰۰ بار زلزله به صورت مخرب در جهان روی داده و بیش از یک میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است آنچه در این میان نگران کننده است اینکه حدود ۲۰% زمین لرزه ها یی که طی این مدت در دنیا رخ داده است مربوط به کشور ایران میشود.

ایران بر روی کمربند جهانی زلزله آلپ و هیمالیا واقع شده است.برسیها نشان می دهد که بیش از ۹۰% خاک ایران زلزله خیز است آمارها نشان میدهند که بطور متوسط در هر دهه زلزله ای با قدرت بالای ۷ ریشتر در ایران رخ میدهد و در سه دهه اخیر افزون بر ۱۳۰ هزار نفر از هموطنان مان بر اثر زلزله جان خود را از دست داده اند.

وقوع این حوادث باعث شد که باز نگریهایی در صنعت ساختمان کشور صورت پذیرد و استفاده از مصالح و ساختارهای سبک و انعطاف پذیر در اجزای غیر سازه ای به عنوان راهکاری موثر در ساخت بناهای ایمن در برابر زلزله در دستور کار قرار گیرد.استفاده از اجزای غیر سازهای صلب باعث افزایش نیروهای وارده از زلزله گردیده وتاثیر منفی بر رفتار لرزه ای سازه ها دارد.

یکی از ساختارهای مناسب جهت اجرای اجزای غیر سازهای مانند دیوارهای داخلی و خارجی،نماها و سقفهای کاذب،سیستمهای ساخت و ساز خشک (Drywall Systems ) می باشد.

ساختار کلی ساخت و سیستم ساز خشک شامل صفحات روکش دار گچی و مقا طع فولادی سبک می باشد این صفحات به عنوان پوشش ومقاطع فولادی به عنوان زیر سازی عمل می نمایند.

در حال حاظر بیش از ۹۰% ساختمان سازیها در کشورهای پیشرفته جهان با استفاده از این ساختارها انجام می شود.خوشبختانه این فن آوری توسط شرکت کناف ایران وارد کشور شده و تا کنون پروژه های بسیار مهمی در سطح کشور با موفقیت اجرا شده است

بهبود مستمر یک هدف دائمی شرکت کناف  Ù…ÛŒ باشد . این نیاز به یک سیستم مدیریت کیفیت Ùˆ قدرتمند است. Ú©Ù‡ در آلمان سیستم کناف  دارایی گواهی نامه مدیریت کیفیت است  ISO نیز دارد. هدف سیستم کناف مدیریت کیفیت عملکرد خوب با کیفیت بالا Ù…ÛŒ باشد.

کناف نوعی از سیستم سازه های خشک (dry wall )می باشد ،شرکت کناف یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیستم های ساخت و ساز خشک در جهان که شاخه تولیدی کناف در ایران است اولین و بزرگترین تولید کننده سیستم های ساخت و ساز خشک (dry wall)در ایران می باشد.روند تغییرو پیشرفت تکنولوژی های ساخت و سازدر دهه های اخیر باعث جایگزینی مصالح نوین با مصالح سنتی شده است.از جمله می توان به سیستم های ساخت و ساز خشک (dry wall) اشاره کرد که استفاده از آن ها در صنعت ساختمان سازی به صورت فراگیر در اروپا و در ایران رو به گسترش است و در حال حاضر صفحات روکش دار گچی، محصول پایه تکنولوژی سیستم ساخت و ساز خشک است که مصرف جهانی آن سالانه به بیش از 6 میلیارد مترمربع می رسد ، شاخص سرانه استفاده از این سیستم، یکی از معیارهای توسعه صنعت ساختمان به شمار می رود.

دیوارهای جداکننده (تیغه) کناف یک ساختار فلزی یکپارچه گالوانیزه که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر و سطوح به وجود آمده آماده ای رنگ آمیزی می باشد.در ادامه مزایای استفاده از دیوارهای جداکننده داخلی کناف توضیح داد می شود:

اولین مزیت استفاده از سیستم کناف سبک سازی می باشد .این نوع مصالح در مقایسه با مصالح سنتی حدود ده تا پانزده برابر سبک تر است. در نتیجه با کاهش بار مرده ای ساختمان وعدم استفاده از اجزای غیر سازه ای سنگین تاثیر نیروی زلزله بر ساختمان کمترمی شود.در صورت تخریب ساختمان به علت سبکی سیستم کناف از خطر جانی برای ساکنان به مقدار قابل ملاحظه ای کاسته می شود.علاوه بر سبکی پانل های گچی کناف نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل ها به پروفیل ها هم باعث کاهش نیروی زلزله می شود. بدین صورت که استاد ها در داخل رانرها جای بازی دارند و این دو بهم پیچ یا پرچ نمی شود و پانل ها ی گچی کناف به هر دوی این پروفیل ها پیچ خواهند شد. سبکی مصالح کناف باعث حمل آسان آن توسط کارگران شده که باعث افزایش سرعت کار می شود. در حمل و نقل در طی مسافتها طولانی به علت دارا بودن بسته بندی مناسب آسیبی به مصالح وارد نمی شود.کم حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی باعث کاهش هزینه های حمل می شود.

از دیگر مزایای استفاده از سیستم کناف دسترس آسان به تاسیسات مکانیکی Ùˆ الکتریکی Ù…ÛŒ باشد. Ú©Ù‡ در صورت ترکیدن لوله Ùˆ… به راحتی Ù…ÛŒ توان قسمت آسیب دیده را تشخیص داد Ùˆ تعمیر کرد Ùˆ در صورت آسیب دیدگی دیوارهای کناف در اثر ضربه های نامتعارف به راحتی فقط قسمت آسیب دیده تعویض Ùˆ تعمیر Ù…ÛŒ باشد Ú©Ù‡ این دو مورد افزایش عمر مفید ساختمان را به همراه دارند (دیوارهای کناف دارای مقاومت بالایی هستند Ùˆ مقابل ضرباتی نظیر ضربات بدن انسان هیچ آسیبی نمی بینند).در صورت نیاز به تغییر کاربری بنا با توجه به خصوصیات کناف به راحتی Ù…ÛŒ توان این کار انجام داد. در بهسازی ساختمان های قدیمی نیز Ù…ÛŒ توان از روش نوین کناف بهره گرفت.در مناطقی نیاز به ساخت Ùˆ ساز سریع باشد مانند مناطق زلزله زده سیستم کناف داری اولویت Ù…ÛŒ باشد.

دیوارهای کناف بعد نصب قابلیت رنگ آمیزی دارند و در این مرحله احتیاجی به ملات گچ و خاک و گچ کشته نمی باشد که باعث صرفه جویی در مصرف مصالح و بالا رفتن سرعت کار می شود. برای دستیابی به سطحی کاملا یکنواخت محل درزها با کمک نوار درزگیر بتونه می شود،نقش نوار درزگیر مسطح کردن درز و جلوگیری از ایجاد ترک در دیوارهای کناف می باشد. سطح پیچ ها هم که کمی پایین تر از سطح پانل ها قرار می گیرد تا با بتونه پوشانده شود تا سطح صافی در محل پیچ ها داشته باشیم. بعد از اجرای دیوار های کناف یک لایه ماستیک روی آن اجرا می شود که باعث بوجو دآمدن سطحی یکنواخت برای رنگ آمیزی و کاهش جذب رنگ توسط پانل ها می شود، این امر باعث کاهش رنگ مصرفی مورد نیاز می شود.در نهایت با استفاده از دیوار کناف به راحتی سطحی کاملا صاف با دقت بالا و آماده برای رنگ آمیزی داریم.

با استفاده از دیوارهای کناف مقاومت در برابر صوت را به حد مطلوب رساند و با استفاده از عایق های پشم سنگ و پلی استایرن می توان دیوارها در برابر حرارت به راحتی عایق کرد، عایق ها در بین دو لایه پانل گچی قرار می گیرند.

سیستم پانل های گچی کناف بدون سازه نیز به کاربرده می شود در این حالت به عنوان پوشش روی دیوار های سنتی با چسب پرلفیکس نصب می شود.بدین ترتیب فضایی خالی در پشت آن برای عایق کاری و عبور تاسیسات ایجاد می شود.

از دیگر مزایای سیستم کناف اجرای فرم های دکوراتیو و منحنی و افزایش سطح زیر بنای ساختمان باتوجه به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی می باشد.

انواع دیوارهای کناف ایران با پروفیل گالوانیزه:

Ù¡- دیوار کناف ایران با پروفیل گالوانیزه – دیوار تک لایه با یک استاد 111

Ù¢- دیوار کناف ایران با پروفیل گالوانیزه – دیوار دو لایه با یک استاد 112

Ù£- دیوار کناف ایران با پروفیل گالوانیزه – دیوار دو لایه با دو استاد موازی 115

Ù¤- دیوار تاسیساتی کناف ایران – دو لایه با دو استاد موازی   116

توضیحاتی در باره ی اجزای ساختار کناف:

پانل ها: کناف  بنابر بر عملکرد دیوارها پانل های متفاوتی متناسب با شرایط موجود ارائه Ù…ÛŒ دهد.در شرایط عمومی از پانل های Ú¯Ú†ÛŒ ساده یا RG (Reqular board) استفاده Ù…ÛŒ شود.برای مکان های مرطوب مانند آشپزخانه Ùˆ سرویس ها از پانل های مقاوم در برابر رطوبت با MR(Moisture Resistant board) استفاده Ù…ÛŒ شود.این صفحات قابل استفاده در مکان هایی با رطوبت کمتر از 90% Ù…ÛŒ باشد.در محل هایی Ú©Ù‡ احتیاج به محافظت در برابر حریق دارد پانل های FR(Fire Resistant board) Ú©Ù‡ دارای الیاف شیشه Ù…ÛŒ باشد پیشنهاد Ù…ÛŒ گردد Ú©Ù‡ تا 3 ساعت در مقابل حریق مقاومت Ù…ÛŒ کنند.پانل ها FM(Fire&moisture Resistan board) Ú©Ù‡ هم در برابر رطوبت Ùˆ آتش مقاوم هستند برای مکان هایی مانند چاه های تاسیساتی استفاده Ù…ÛŒ شود.در سیستم کناف برای دیوارهای خارجی یا دیوارهای Ú©Ù‡ در تماس دائم با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل )استفاده Ù…ÛŒ شود.

اجزای فلزی:پروفیل های کناف از شکل دهی ورق های فولادی گالوانیزه به روش سرد تولید می شود. اجزای اصلی آن شامل استاد(سازه قائم)و رانر(سازه افقی) می باشد.در محل هایی که تاسیسات و لوله کشی ها وزن خود را به استاد ها انتقال می دهد سازه ای با عنوان پشتیبان استفاده می شود.سازه محافظ گوشه (کرنر بید) در در کنج های خارجی به کاربرده می شود که از دیوارهای کناف در برابر ضربه محافظت می کند و هم باعث ایجاد لب های گونیا و دقیق می شود.

پیچ ها ،سازه درز انقطاع ،نوار درزگیر Ùˆ ماستیک Ùˆ… از دیگر اجزای دیوار کناف Ù…ÛŒ باشد.

متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با سیستم کناف Ùˆ مزایای آن Ùˆ هم چنین کمبود نیروی ماهر Ùˆ آموزش دیده  کناف در ایران بسیار کمتر از اروپا Ùˆ کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار Ù…ÛŒ گیرد Ú©Ù‡ باعث افزایش هزینه ها Ùˆ آسیب پذیری در برابر زلزله در Ù…ÛŒ شود.امیدواریم برای کاهش مصرف انرژی Ùˆ مصالح Ùˆ هممین طور کاهش خسارت زلزله Ùˆ حفظ جان هم میهنانمان میزان مصرف سرانه محصولات کناف در ایران افزایش یابد.

کلیه حقوق وب سایت متعلق به ULDUZ می باشد ©2016